Evetleyerek okumak

Evetleyerek, sorgulamadan okumak dediğimiz afirmasyonlu okuma, eğitim sistemimizi kuşatmış, oldukça tehlikeli bir kavramdır. Asıl istenilen, ileride eleştirel okurlar yaratabilmektir. Çünkü edebiyat okuru olmak, sadece bir amaç değil, aynı zamanda bir araçtır. Türkçe ve edebiyat öğretimi de, ham insandan bir birey yaratma sanatıdır.

Kurmaca olan hikâyeyle sınırlı kaldığımızda, metnin estetik keyfini yaşatma olanağımız siliniyor. Örneğin, afirmasyonlu okumanın nedeni, böyle alıştırılmış olmamızdır. Ama ben, yazarın her söylediğini doğru kabul etmek, yorumuna katılmak zorunda değilim.

Okuma eğitimi, edebiyat eğitimi, yüzeysel olarak söylenenden asıl ifade edilene gitme sürecinde iyi bir araçtır. İfade edileni mutlaklaştıramayız; çünkü edebiyat ve sanatın doğasında, metnin bir adet donmuş anlamı olması mümkün değildir. Edebiyat dersleri, söylenenden kastedilene gitme yolunda bir araçtır. Bulanık olanı, metin içi bağlantılarla yakalayan okur, bu sırada estetik haz dediğimiz süreci yaşayabilir. Bunu yaşatmak öğretmenler olarak, ders kitabı yazarları olarak, hepimizin boynunun borcu. Ancak bunu başardıktan sonra, bir alışkanlıktan söz edebileceğiz.